Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak światło wpływa na nasze ciało i zdrowie

26 marca 2022

Światło jest potężnym narzędziem regulującym wiele różnych procesów zachodzących w naszym ciele i mózgu. Oto kilka sposobów, w jakie światło z całego spektrum może pomóc - lub zaszkodzić - naszemu zdrowiu.

Wzrok: Światło jest oczywiście ściśle związane ze zdolnością widzenia i zdrowiem. Światło docierające do oka ma kluczowe znaczenie dla wzroku. Jednak zbyt duża ilość światła lub jego niewłaściwe rodzaje mogą być szkodliwe i niekorzystne dla wzroku. Zbyt częste mrużenie oczu w kierunku słońca może powodować nadwyrężenie i zmęczenie oczu. Ostre, sztuczne światło, takie jak to, które znajduje się nad głową w wielu biurach i miejscach pracy, również może nadwyrężać oczy, prowadząc do ataków migreny i zmęczenia.

Zdrowie psychiczne i emocjonalne: SAD (Seasonal Affective Disorder) to rodzaj depresji, która dotyka wiele osób w tym okresie roku, kiedy ze względu na zimną pogodę i oszczędności światła dziennego na dworze robi się ciemniej, co prowadzi do zmniejszenia ekspozycji na światło. Światło jest jednym z czynników, które wyzwalają uwalnianie serotoniny w naszym organizmie i odgrywa ogromną rolę w regulacji nastroju. Wystawienie się na działanie światła słonecznego poprzez krótkie spacery na zewnątrz w ciągu dnia może znacznie poprawić nastrój i zdrowie psychiczne. W rejonach, gdzie jest zbyt zimno, by odważnie wychodzić na zewnątrz, ludzie często kupują "lampy słoneczne", by korzystać z nich przez kilka minut każdego dnia, co ma imitować efekt ekspozycji na światło słoneczne.

Regulacja snu: Światło ma ogromny wpływ na regulację innych układów organizmu. Reakcja hormonalna organizmu na długości fal określonych rodzajów światła reguluje rytm okołodobowy, znany również jako zegar biologiczny. Zdrowy, dobrze wyregulowany rytm okołodobowy wpływa na procesy poznawcze, ciśnienie krwi, układ odpornościowy, metabolizm oraz kontroluje cykl zasypiania i budzenia się. Na przykład niebieskie światło sygnalizuje organizmowi, że czas się obudzić i być czujnym. Jest to doskonałe rozwiązanie w ciągu dnia, ale trudne w nocy, ponieważ niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny i zakłóca sen. Narażenie na niebieskie światło z ekranów komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów przez cały dzień i w nocy może powodować problemy ze snem, które prowadzą do zmęczenia i niemożności skupienia się następnego dnia.

Zwracanie uwagi na rodzaj światła, na które wystawiamy się każdego dnia, jest ważne dla zachowania ogólnego stanu zdrowia. Być może nie da się kontrolować światła słonecznego, ale można znaleźć alternatywne sposoby zwiększenia ilości światła. Być może nie da się unikać czasu spędzanego przed ekranem w takim stopniu, w jakim by się chciało, ale okulary redukujące niebieskie światło mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu niebieskiego światła w nocy. Podejmując małe kroki w celu zrównoważenia ilości światła, można wyrobić sobie zdrowsze nawyki, które przyniosą długofalowe efekty.

Znajdź BluTech w pobliżu