Trwa ładowanie proszę czekać ...

Badanie wykazało, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych ma związek z niektórymi nowotworami

29 lipca 2022

Nowe badanie sugeruje, że ekspozycja na niebieskie światło, które jest emitowane przez smartfony, tablety, komputery, telewizory i diody LED, może zwiększyć ryzyko rozwoju raka prostaty lub piersi.

Badanie, opublikowane przez Environmental Health Perspectives, analizowało ekspozycję na sztuczne światło w nocy wśród pacjentów z rakiem piersi i prostaty. Przeglądając akta przypadków około 2000 osób mieszkających w Madrycie i Barcelonie w Hiszpanii, naukowcy byli w stanie zmierzyć ich bezpośrednią ekspozycję na sztuczne światło. Obejmowało to wykorzystanie obrazów pochodzących z uprzejmości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i oglądanie źródeł sztucznego światła zewnętrznego, takich jak latarnie uliczne. Samodzielnie wypełnione kwestionariusze określały sztuczne światło wewnętrzne.

Badanie podkreśliło kilka interesujących informacji. Osoby, które były narażone na wysoki poziom zewnętrznego światła niebieskiego wieczorem i w nocy miały 1,5 raza większe szanse na rozwój raka piersi i dwa razy większe ryzyko rozwoju raka prostaty. Mężczyźni, którzy mieli wysoką ekspozycję na sztuczne światło w pomieszczeniach mieli 2,8 razy większą szansę na rozwój raka prostaty.

Badanie to analizowało szczególnie niebieskie światło, które było zauważalne na zewnątrz na zdjęciach satelitarnych, zwłaszcza w przypadku latarni ulicznych LED. Badanie wykazało również, że ekspozycja na inne rodzaje sztucznego światła zewnętrznego, takie jak czerwone i zielone porcje, nie były związane z rozwojem raka, co oznacza, że niebieskie światło jest najbardziej niepokojące dla naukowców w tym badaniu.

Według Kristen Knutson, profesora nadzwyczajnego neurologii w Northwestern University's Feinberg School of Medicine, to "odkrycie było nieoczekiwane, ale sugeruje, że to naprawdę niebieskie światło jest ważne dla raka, a nie tylko ogólna jasność światła." Knutson nie był zaangażowany w badanie, ale przejrzał wyniki.

Niebieskie światło jest znane z tego, że ma krótszą długość fali niż inne światła w spektrum. Oznacza to, że ma ono więcej energii. Wiadomo również, że zmniejsza i wpływa na uwalnianie melatoniny, co bezpośrednio wpływa na delikatny rytm okołodobowy organizmu.

Knutson stwierdził dalej: "Niebieskie światło to widmo, które sygnalizuje zegar w mózgu i jest to widmo, które tłumi melatoninę. Melatonina jest hormonem, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu synchronizacji zegarów we wszystkich komórkach naszego ciała. Uważa się, że zakłócenia tych zegarów zwiększają ryzyko zachorowania na raka."

Niebieskie światło jest również wytwarzane wewnątrz urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i tablety, co jest powodem do niepokoju w dziedzinie medycyny.

Jeśli chcesz zmniejszyć ekspozycję na niebieskie światło w urządzeniach elektronicznych, rozważ zakup soczewek blokujących niebieskie światło, takich jak BluTech Lenses. Lekarze i specjaliści z dziedziny okulistyki zalecają blokowanie niebieskiego światła, aby chronić się przed wieloma schorzeniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją na niebieskie światło.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie