Trwa ładowanie proszę czekać ...

Najnowsze informacje na temat niebieskiego światła i jego wpływu na sen

13 lipca 2022

Światło jest rodzajem leku. Weźmy na przykład terapię światłem, która może pomóc ludziom, którzy cierpią na depresję sezonową. Właściwa ekspozycja na światło może pomóc zwiększyć sen, wydajność i zwiększyć poziom energii. Jednak, ponieważ dzisiejszy świat jest pełen urządzeń elektronicznych, bycie zbyt oświetlonym ma swoje minusy, które mogą negatywnie wpłynąć na ogólne zdrowie i sen.

Nasze ciała są zaprojektowane tak, aby budzić się, gdy jest światło na zewnątrz, i iść spać, gdy robi się ciemno, co jest sposobem, w jaki ludzie zostali uwarunkowani, aby reagować biologicznie przez kilka milionów lat. Jednak dzięki technologii ludzie są narażeni na działanie światła - a konkretnie niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia - przez całą dobę, co skutkuje bardzo niespokojnym - i bezsennym - społeczeństwem.

Kiedy naturalny 24-godzinny rytm okołodobowy naszego organizmu zostaje zakłócony, może to wywołać mnóstwo problemów zdrowotnych, w tym takich, które wpływają na nasz układ sercowo-naczyniowy, odpornościowy, metaboliczny, poznawczy i emocjonalny.

Badania rzucają więcej światła na szkodliwe działanie niebieskiego światła. Na przykład, młodzi dorośli, którzy mają ekspozycję na niebieskie światło do dwóch godzin przed snem, zgłaszają:

  • Śpią mniej
  • Stłumioną produkcję melatoniny
  • Większą częstotliwość nocnych przebudzeń i obniżoną jakość snu.

Ekspozycja na niebieskie światło w nocy jest szkodliwa dla naturalnego rytmu snu i rytmu okołodobowego organizmu.

Niebieskie światło jest korzystne, ale tylko w tych okolicznościach:

  • Pomoc w zmniejszeniu senności w ciągu dnia
  • Podnosi poziom czujności
  • Wydłużenie czasu reakcji
  • Wzmocnienie koncentracji uwagi

Ważne jest, aby regulować ilość otrzymywanego niebieskiego światła. Okulary filtrujące niebieskie światło, oprogramowanie i aplikacje mogą pomóc zmniejszyć ilość ekspozycji na niebieskie światło, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Podczas gdy niektórzy ludzie używają tylko aplikacji, badania pokazują, że wiele z nich nie działa i tylko przyciemnia ekran zamiast zmniejszyć ilość emitowanego niebieskiego światła. Okulary blokujące niebieskie światło, takie jak BluTech Lenses, mogą pomóc zmniejszyć ekspozycję na niebieskie światło, zwłaszcza w krytycznych godzinach prowadzących do snu.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie