Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok

10 lutego 2017

Wiele osób zastanawia się jak będzie się dbać o oczy, by mogły nam wiele lat służyć. Codziennie powinno się wykonywać ćwiczenia, które mogą poprawiać nasz wzrok. Nie jest to trudne, nie generuje wydatków. Mamy dla Was kilka podpowiedzi co do tego jakie ćwiczenia warto wykonywać. Takie ćwiczenia będą świetną opcją w momencie, gdy czujemy się zmęczeni, mamy silny stres, widzimy gorzej.

Przed oczami mogą się pojawiać plamy, zygzaki, obraz będzie nieostry. W stresie mamy również większą sztywność mięśni, które poruszają gałką oczną. Ich napięcie sprawia, że się męczą i nie spełniają dobrze swoich zadań. Już w latach 20-tych ubiegłego wieku przygotowany był zestaw ćwiczeń przez Bates’a, który pokazał jak będzie można działać ku rozluźnieniu własnego wzroku. Niektóre wady wzroku można korygować za pomocą określonych ćwiczeń, które gwarantują nam, że oczy będą miały lepsze warunki do funkcjonowania. Badania pokazują, że regularne wykonywanie takich ćwiczeń może sprawić, że wada będzie mniejsza nawet o 20 procent. Najłatwiejszym sposobem będzie tutaj plamowanie a więc zasłonięcie oczu ciepłymi dłońmi do momentu, aż pojawi się charakterystyczna ciemna plama.

Ćwiczenia oczu - zbawienny relaks dla wzroku

Najważniejsze jest to, że takie ćwiczenia dla oczu można wykonywać gdziekolwiek. Wystarczy nam kilka minut przerwy w pracy i takie zajęcie będzie możliwe do realizowania. Ważne będzie, by ćwiczenia były systematycznie powtarzane kilkanaście razy dziennie. Będzie idealnie, jeśli w ciągu dnia będziemy wykonywać je w sumie przez ponad pół godziny. Trzeba także pamiętać, by taką gimnastykę wykonywać w momencie, gdy będziemy dobrze odprężeni. Wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić stosowny relaks całego ciała i zdjęcie napięcia.

Ćwiczenia oczu: słońce, koła, ósemki

Prosto w słońce nie powinni się patrzeć, ale patrzenie przy zamkniętych powiekach będzie zalecane. Blask słońca na naszych powiekach wpłynie na nerwy siatkówki, usprawni krążenie krwi i wyprodukuje witaminę D. W każdy słoneczny ranek powinno z zamkniętymi oczami patrzeć przez kilka minut w słońce. W tym czasie delikatnie poruszamy głową, tak by światło słoneczne padało z każdej strony na twarz. Zanim oczy przyzwyczają się do ćwiczenia mogą nas nieco boleć czy łzawić. Najzdrowsze dla oka jest koło. Przyklejamy więc na ścianie dużą czarną kropkę i stojąc około metr od niej będziemy się przyglądać. W momencie, gdy będziemy widzieć, że kropka się rozjaśnia w środku i powstaje biała otoczka przenosimy wzrok na ścianę i tam powinniśmy zobaczyć tą kropkę jako jasny punkt. Oko będzie można również odprężyć, gdy wyobrazimy sobie znak nieskończoności, przewróconą ósemkę i będziemy wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ważne będzie to, by zaczynać od lewej dolnej części brzuszka idąc w kierunku skrzyżowania i górnej części brzuszka prawego.

Ćwiczenia oczu - joga przy komputerze

Jeśli oczy są zmęczone można je zasłonić na chwilę dłońmi. Jeśli chcemy oczy dobrze nawilżyć powinno się robić co pół godziny przerwy na seryjne szybkie mruganie. Starajmy się wzrok odrywać od monitora i patrzymy w dal, najlepiej na zieleń, która znajduje się za oknem. Po godzinie pracy robimy przerwę i można w tym czasie kreślić kółka palcem na biurku, a wzrokiem wodzić po tych kołach.