Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak narażenie na niebieskie światło wpływa na starzenie się?

22 kwietnia 2022

Nowe badania przeprowadzone przez Oregon State University wykazały, że ekspozycja na niebieskie światło może wpływać na rozwój muszek owocowych.

Niebieskie światło jest emitowane przez urządzenia elektroniczne, które mamy wokół siebie przez cały czas. Telefony, tablety, laptopy i telewizory - wszystkie one emitują niebieskie światło.

Zwierzęta w naturalny sposób unikają ekspozycji na niebieskie światło, jak wykazały niedawno przeprowadzone badania.

Niebieskie fale emitowane przez diody elektroluminescencyjne wpłynęły na rozwój muszek owocowych biorących udział w badaniu.

Naukowcy wystawili muszki owocowe na działanie światła niebieskiego o różnym natężeniu w różnych warunkach.

W każdym przypadku muszki starały się unikać niebieskiego światła.

U muszek, które były wystawione na działanie największej ilości niebieskiego światła, zaobserwowano największe zmiany w rozwoju.

Niektóre muszki w badaniu były mutantami, u których nie wykształciły się oczy. Nawet one były narażone na działanie niebieskiego światła.

Naukowcy zaczęli się zastanawiać, co konkretnie powoduje, że muchy rozwijają się inaczej.

"... przyjrzeliśmy się spektrum światła. Okazało się, że choć światło bez niebieskiego nieco skracało długość życia, to samo niebieskie światło skracało je bardzo drastycznie".

Powszechnie wiadomo, że ekspozycja na różne rodzaje światła jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszych rytmów okołodobowych i zdolności do zasypiania.

Musimy być świadomi naszej własnej ekspozycji na różne rodzaje światła. Każdego dnia możemy dokonywać wyborów, które wpływają na ilość światła niebieskiego, na jakie jesteśmy narażeni.

Zawsze zalecamy używanie soczewek blokujących światło niebieskie, gdy jesteśmy narażeni na działanie światła niebieskiego.

Utrzymanie zdrowych nawyków będzie Ci dobrze służyć przez całe życie.

Źródło: Trevor R. Nash, Eileen S. Chow, Alexander D. Law, Samuel D. Fu, Elzbieta Fuszara, Aleksandra Bilska, Piotr Bebas, Doris Kretzschmar & Jadwiga M. Giebułtowicz. Codzienna ekspozycja na światło niebieskie skraca życie i powoduje neurodegenerację mózgu u Drosophila. npj Aging and Mechanisms of Disease (Starzenie się i mechanizmy chorób), 2019 DOI: 10.1038/s41514-019-0038-6

Znajdź BluTech w pobliżu