Trwa ładowanie proszę czekać ...

4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem: Co warto wiedzieć o raku oka

26 marca 2022

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, więc aby przyczynić się do zwiększenia świadomości, postanowiliśmy podzielić się kilkoma faktami na temat raka oka. Rak oka nie jest chorobą powszechną, jednak American Cancer Society przewiduje na stronie że w USA zostanie odkrytych 3320 nowych przypadków nowotworów (głównie czerniaków) i nastąpi 400 zgonów.

Istnieją dwa typy raka oka. Jest to pierwotny rak oka, w którym choroba rozpoczyna się w oku. Następnie występuje rak wtórny oka, który jest bardziej powszechny, zaczyna się w innym miejscu i rozprzestrzenia się do oka.

Najczęstszym typem raka oka jest czerniak. Czerniak oka jest zwykle wykrywany jako ciemna plamka w oku, stwierdzana przez optometrystę podczas badania wzroku. Należy zauważyć, że 9 na 10 czerniaków ma swój początek w skórze.

Jakie są oznaki i objawy?

Często zdarza się, że ludzie nie mają żadnych objawów, a następnie nowotwór jest wykrywany podczas zwykłego badania oczu. Według Cancer.netnajczęstszym objawem jest bezbolesna utrata wzroku. Inne objawy mogą obejmować problemy z widzeniem, utratę części pola widzenia, widzenie błysków światła, plamek, linii falistych lub pływających w polu widzenia, a także ciemną plamkę na tęczówce.

Jak jest diagnozowany?

Nowotwór oka jest diagnozowany przez lekarza podczas badania oka przy użyciu podświetlanego mikroskopu zwanego oftalmoskopem. Lekarz może również zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, aby uzyskać lepszy obraz. Może również zastosować angiografię fluoresceinową, w której wykonuje się zdjęcie oka z użyciem barwnika fluorescencyjnego. Jeśli jednak guz jest widoczny, lekarz może wykonać biopsję cienkoigłową; Cancer.net podaje, że 95% przypadków czerniaka wewnątrzgałkowego jest diagnozowanych bez tej procedury. Więcej informacji na temat badań służących rozpoznaniu raka oka można znaleźć na stronie Cancer.org.

Co się stanie, jeśli zostanie wykryty rak?

Jeśli rak zostanie wykryty, lekarz określi wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworu, aby ustalić, w jakim stadium znajduje się rak. Po określeniu stopnia zaawansowania zostanie podjęta decyzja o sposobie leczenia.

Jakie są wskaźniki przeżywalności?

Według danych American Cancer Society5-letnia względna przeżywalność w przypadku czerniaka oka wynosi 82%. Jeśli nowotwór jest zlokalizowany lub ma zasięg regionalny, wskaźnik przeżycia jest wyższy niż w przypadku, gdy rozprzestrzenił się daleko w organizmie. Należy zauważyć, że wskaźniki przeżycia są szacunkowe i opierają się na wcześniejszych wynikach i nie można przewidzieć ich dokładności w każdym konkretnym przypadku.

Ogólnie rzecz biorąc, rak oka nie należy do najczęstszych rodzajów nowotworów, ale mimo to należy o nim pamiętać. Istnieją badania genetyczne prowadzone są badania genetyczne, które mają pomóc w określeniu osób o wysokim ryzyku zachorowania na raka oka. Mamy nadzieję, że w przyszłości dzięki tym badaniom liczba zachorowań w ciągu roku będzie jeszcze niższa.

Ochrona oczu to ważna praktyka zdrowotna, o której często się nie myśli. BlueTech został stworzony, aby pomóc chronić oczy przed niebieskim światłem. Dowiedz się więcej o narażeniu na światło niebieskie.

Znajdź BluTech w pobliżu