Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem w pracy nie jest rzadkością w biurach. Powoduje to problemy z kręgosłupem, a także może obciążać nasze oczy i powodować bóle głowy. Największym zagrożeniem dla naszych oczu jest długotrwałe, ciągłe i długotrwałe patrzenie na ekran monitora z bliskiej odległości (> 60 cm).
Osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera powinny mieć świadomość, że może to powodować silne obciążenie oczu. Praca przy komputerze może spowodować, że będziemy mrugać nawet pięć razy częściej niż kiedyś. Tak zwany zespół suchego oka jest spowodowany zmniejszoną częstotliwością mrugania i niebieskim światłem emitowanym przez ekrany.
Nawet najmocniejszy monitor nie gwarantuje całkowitej ochrony naszego wzroku. Zaleca się noszenie okularów podczas pracy przy komputerze. Okulary do komputera będą dobrze dbać o Państwa wzrok.
Zmęczone oczy są oznaką zmęczenia
Nasze ciało daje nam znać, kiedy nasze oczy czują się zmęczone. Pierwszym i najbardziej oczywistym symptomem jest konieczność zmiany pozycji siedzącej, aby lepiej widzieć. Swędzenie, zaczerwienienie, suchość i ból to główne objawy zmęczonego wzroku. Objawy te mogą prowadzić do bólu głowy lub wady wzroku.
Na co jesteśmy narażeni w pracy
Na jakie ryzyko związane z oczami możemy być narażeni w pracy?
- Wysoki poziom zanieczyszczeń i pyłów w powietrzu
- Zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne
- Suche powietrze
- Sztuczne światło
- Monitory komputerowe emitują niebieskie światło
- Odbicie światła od różnych powierzchni
Okulary komputerowe - powłoki
Aby chronić oczy, dobre okulary do komputera powinny posiadać powłoki.
Jedną z najważniejszych powłok soczewek jest powłoka antyrefleksyjna. Jej zadaniem jest redukcja odblasków od monitora, ochrona oczu przed szkodliwymi falami emitowanymi przez ekran, a także poprawa ostrości widzenia. Okulary z powłoką antyrefleksyjną chronią oczy przed zmęczeniem spowodowanym długimi godzinami spędzonymi przed komputerem. Chronią również oczy przed nadmiernym wysuszeniem i zapewniają komfort podczas wykonywania codziennych czynności przy komputerze.
- Powłoka antyrefleksyjna zapewniała kiedyś wystarczającą ochronę dla użytkowników komputerów. Jednak w ostatnich latach ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera drastycznie wzrosła i powłoka ta nie jest już wystarczająca.
- Powłoka antyelektromagnetyczna - chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym z ekranu komputera. Zwiększa ostrość i kontrast obrazu, co pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze.
- Powłoka antystatyczna - zapobiega osadzaniu się brudu i kurzu na szkłach. Okulary z powłoką antystatyczną są najlepsze dla alergików i osób nadwrażliwych na kurz. Powłoka ta ułatwia czyszczenie szkieł i zmniejsza prawdopodobieństwo ich zarysowania.
Powłoka hydrofobowa przeznaczona jest dla osób z zaparowanymi szkłami. Ułatwia ona usuwanie wody z soczewek.
Okulary do komputera cena - sprawdź: Jaka obecnie jest cena okularów do komputera
Okulary do komputera - Zwrot kosztów przez pracodawcę
Pracownikom, którzy na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych, przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów na podstawie art. 207 SS 2 Kodeksu pracy. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na etacie, jak i tych, którzy nie są zatrudnieni. Wynika to z faktu, że okulary są uważane za element bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników, którzy spędzają dużo czasu przed ekranem komputera. Do refundacji kwalifikują się jednak pracownicy, którzy spędzają przed komputerem co najwyżej połowę swojego czasu pracy. Aby otrzymać zwrot kosztów zakupu soczewek, należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności noszenia okularów, rachunek za zakup okularów oraz wniosek o dofinansowanie