Trwa ładowanie proszę czekać ...

Presbiopia

20 kwietnia 2016

presbiopiaPo 40. roku życia zaczyna się problem związany z prezbiopią. Jest to inaczej określona starczowzroczność. Nie można tego traktować w kategoriach choroby czy zwyrodnienia. Tak naprawdę jest to naturalny proces, który będzie dotyczył każdego człowieka.

Pierwsze pojawiające się objawy to gorsze widzenie co związane jest z tym, że gorzej widzimy takie przedmioty, które znajdują się blisko. Coraz częściej pojawiają się kłopoty z czytaniem, widzeniem na komputerze. Będziemy próbować oddalać rękę, by widzieć lepiej, ale z czasem już ręka będzie za krótka. Powodem takiego problemu będzie mniejsza elastyczność soczewki w oku. Nasza soczewka nie będzie w stanie dopasować odpowiednio mocy do odległości, na jaką należy patrzeć.

Jak temu zaradzić?

Początek to badanie, które trzeba wykonać i sprawdzić, czy rzeczywiście ten problem, który będzie nas dotyczył to prezbiopia. Należy potem zastosować odpowiednią pomoc wzrokową. Mogą to być wybrane odpowiednio okulary do czytania, dwuogniskowe okulary albo też jakieś soczewki progresywne czy też kontaktowe specjalnie przygotowane z myślą o presbiopii.

Gdy chodzi o szkła progresywne to wiele ich rodzajów jest dostępnych. Często pojawiają się pytania, jakie wybierać. Mamy tutaj jedną ważną zasadę. Mianowicie im więcej jesteśmy w stanie w takie soczewki inwestować tym lepiej będą one do nas dopasowane i ingerencja w nasze przyzwyczajenia będzie mniejsza i tym samym szybciej zobaczymy, że okulary nam nie przeszkadzają.

prezbiopiaBardzo ważną sprawą będzie poznanie zachowań pacjenta. Najważniejsza sprawa to zapewnienie pacjentom odpowiedniego komfortu widzenia w różnych życiowych sytuacjach. Każdy ma swoje przyzwyczajenia czy zadania do wykonania. Dlatego trzeba umieć do tego odpowiednio dopasować wykorzystywane soczewki. Nowoczesne szkła progresywne, jeśli mają być dobrze wykonane powinny wiązać się z zebraniem bardzo dokładnych danych co do przyzwyczajeń danej osoby oraz jego zachowań. Można zawsze udać się do specjalisty, który dysponuje dobrym sprzętem i tym samym z jego pomocą łatwiej będzie wybrać dobre szkło progresywne.