Trwa ładowanie proszę czekać ...

Boli mnie powieka, czy mam zeza?

19 maja 2021

Pogotowie okulistyczne w pobliżu Ciebie

Przede wszystkim, nie panikuj! Łyżeczki mogą powodować ból, ale generalnie są nieszkodliwe i bardzo rzadko mają jakikolwiek wpływ na Twój wzrok lub gałkę oczną. Co więcej, są one dość powszechne. Większość ludzi doświadcza co najmniej jednego lub dwóch styrenów w pewnym momencie swojego życia, a te irytujące zgrubienia mają tendencję do nawracania. Jeśli masz obrzęk, tkliwość i rozgrzany do czerwoności ból w pobliżu krawędzi powieki, nie czekaj z wizytą u okulisty, aby to sprawdzić.

Co to jest stygmat?

Jest to niewielki guzek znajdujący się wewnątrz lub na zewnątrz powieki. W większości przypadków są one widoczne na powierzchni, jednak czasami mogą występować głęboko wewnątrz powieki. Co znajduje się wewnątrz tego guzka? Jest to ropień wypełniony ropą, zazwyczaj spowodowany infekcją oka przez bakterie gronkowca.

Wszystkie stypy nie są takie same

oko

Gdy stygmat zlokalizowany jest na zewnętrznej stronie powieki, zaczyna się jako mała plamka obok rzęsy. W ciągu kilku następnych dni przekształca się w czerwoną i bolesną opuchliznę. Zwykle po kilku dniach opuchlizna pęka i goi się. Na szczęście, całe doświadczenie zaczyna się i kończy stosunkowo szybko.

Strzemiączko wewnętrzne, które znajduje się na spodniej stronie powieki, również prowadzi do czerwonej i bolesnej opuchlizny. Jednak ukryta lokalizacja sprawia, że nie tworzy on białego wągra. Zamiast tego, będzie on znikał powoli, gdy infekcja minie, lub może pozostać mała torbiel wypełniona płynem. W takim przypadku okulista może być zmuszony do otwarcia i opróżnienia torbieli.

Przyczyny powstawania styren

Wiele rodzajów przyjaznych bakterii żyje i rozmnaża się na powierzchni Twojej skóry przez cały czas. Jednak, gdy warunki są odpowiednie, niektóre z tych bakterii - takie jak bakterie gronkowca - żywią się martwymi komórkami skóry i innymi zanieczyszczeniami. W rezultacie może dojść do powstania stygmatu. Proces ten jest podobny do tego, w jaki sposób powstają pryszcze.

Ponadto przyczyną problemu ze stygmatem może być przewlekłe schorzenie twarzy zwane trądzikiem różowatym. Odwiedź okulistę lub dermatologa w celu zdiagnozowania trądziku różowatego i przepisania najlepszego leczenia.

Oznaki świadczące o tym, że potrzebujesz pomocy w nagłym wypadku

Ekstremalne objawy zapalenia i bólu są typowymi powodami, dla których pacjenci wzywają naszego okulistę do pilnej pomocy. Jednakże, nawet jeśli doświadczasz tylko łagodnego podrażnienia i obrzęku powieki, musisz skonsultować się z okulistą, jeśli nie ustąpi to w ciągu kilku tygodni.

Radzimy zasięgnąć porady lekarskiej w następujących przypadkach:

  • Obrzęk powiek, który przeszkadza w widzeniu
  • Zapalenie, które nie ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch
  • Ból w oku
  • Nawracające stypy; mogą one wskazywać na przewlekły problem skórny

Leczenie styrenu

Na szczęście, większość styren ulega poprawie i goi się samoistnie w ciągu kilku tygodni. Nigdy nie próbuj uciskać ani wyciskać styrenu! Ważne jest, aby pozwolić im pęknąć i uwolnić ropę samodzielnie. Jeśli chodzi o samoopiekę, nasz okulista zaleca przykładanie ciepłych kompresów do zamkniętych oczu przez około 10 minut, cztery razy dziennie przez kilka dni. Delikatne ciepło złagodzi ból i obrzęk, a także zachęci styl do pojawienia się w głowie. Jak tylko pojawi się biała główka, kontynuuj stosowanie ciepłych okładów, aby zachęcić do pęknięcia.

Czasami konieczne jest leczenie medyczne i tylko wykwalifikowany okulista może w pełni ocenić Twój stan. Jeśli stygmat został spowodowany przez zainfekowany mieszek rzęs, może być konieczne usunięcie rzęsy znajdującej się najbliżej stygu. W innych przypadkach konieczne może być odsączenie ropnej wydzieliny. Po tym zabiegu powieka szybko się goi.

Czy istnieje sposób na zapobieganie powstawaniu stygmatów?

Jeśli zauważysz, że stygmaty często powracają, jest to znak, że musisz poprawić higienę powiek. Zacznij stosować peelingi do powiek, aby usunąć nadmiar resztek komórkowych i zarazków. Wykonaj następujące kroki:

  1. Dodaj kilka kropli łagodnego szamponu dla dzieci do kubka wypełnionego ciepłą wodą. Dokładnie wymieszaj.
  2. Zanurz kulkę waty w mieszaninie i delikatnie pocieraj roztwór mydła wzdłuż linii podstawowej rzęs. Trzymaj powieki zamknięte, gdy to robisz.

Zalecamy również, abyś uważała, aby nie suszyć twarzy na brudnych ręcznikach, nie trzeć oczu brudnymi rękami, nie używać starych i/lub wspólnych kosmetyków.

Wielu naszych pacjentów mówi nam, że przed pojawieniem się stygenu odczuwali punktową tkliwość w pobliżu kilku rzęs. Jeśli tego doświadczyłeś, możesz być w stanie zapobiec powstaniu stygenu poprzez częste stosowanie ciepłych okładów. Taka proaktywna postawa może pomóc Ci uniknąć dalszego blokowania gruczołów powiek.

Pamiętaj, że chociaż stygsy mogą być bardzo bolesne, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla wzroku. Jeśli masz objawy stygmatu, nasz okulista zapewni Ci doraźną opiekę ok ulistyczną, aby pomóc złagodzić ból i ułatwić gojenie.