Trwa ładowanie proszę czekać ...

Miesiąc Świadomości Choroby Parkinsona a Twoja Wizja

25 czerwca 2021

Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona (PD) i ich bliscy są zachęcani do dzielenia się swoimi historiami, zmaganiami i sukcesami, aby edukować i wspierać innych.

Fundacja Parkinsona ogłosiła tegoroczny temat przewodni: #KeyToPD, a Parkinson Canada opowiada się za takim samym zaangażowaniem. Co jest kluczem do osiągnięcia wysokiej jakości życia w chorobie Parkinsona? Pacjenci, lekarze, opiekunowie i rodziny są zachęcani do używania tego hashtaga w mediach społecznościowych, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Aby skutecznie radzić sobie z tym zaburzeniem, konieczne jest zrozumienie choroby, jej objawów i sposobów leczenia. W końcu, wiedza to potęga.

Co to jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność mózgu do kontrolowania ruchów fizycznych. Zazwyczaj dotyka ona ludzi w średnim wieku i osoby starsze. Choroba Parkinsona powoduje spadek w mózgu naturalnego poziomu dopaminy, która normalnie pomaga komórkom nerwowym w przekazywaniu wiadomości w mózgu. Według The Parkinson's Foundation i Statistics Canada, zaburzenie to dotyka około 1 miliona osób w Stanach Zjednoczonych, 55 000 Kanadyjczyków i 10 milionów na całym świecie.

choroba

Co wywołuje chorobę Parkinsona?

Chociaż przeprowadzono wiele badań na ten temat, dokładna przyczyna choroby nie jest tak naprawdę znana. Lekarze i naukowcy wiedzą, że niektóre komórki nerwowe znajdujące się w mózgu ulegają uszkodzeniu. Uszkodzenie to zaburza zarówno funkcje motoryczne, jak i nie-motoryczne.

Jak choroba Parkinsona wpływa na widzenie?

Choroba Parkinsona może mieć znaczący wpływ na wzrok i zdrowie oczu. Pacjenci z PD często nie są w stanie kontrolować mrugania. Mruganie jest korzystne dla oczu, ponieważ nawilża ich powierzchnię i oczyszcza je z obcych substancji. Mniej mrugania może powodować zespół suchego oka, co skutkuje swędzeniem, zaczerwienieniem lub uczuciem ziarnistości oczu. Inni ludzie mrugają zbyt często lub nie mogą utrzymać oczu otwartych.

W poważniejszych przypadkach choroba Parkinsona wpływa na nerwy, które pomagają nam widzieć. Osoby z PD mogą doświadczać nieostrego widzenia, podwójnego widzenia, trudności w widzeniu kolorów i kontrastu, problemów z ostrością widzenia i innych objawów wizualnych.

Oprócz nieodłącznego wpływu choroby, niektóre z leków stosowanych w leczeniu objawów Parkinsona mają znane skutki uboczne, w tym suchość oczu, niewyraźne widzenie, a nawet halucynacje w zaawansowanej PD.

Wspólne objawy wizualne choroby Parkinsona

Chociaż najbardziej rozpoznawalnym objawem fizycznym są niekontrolowane drżenia, pacjenci mogą doświadczać innych objawów, które wpływają na ich wzrok. Obejmują one zazwyczaj:

  • Apraksję (niezdolność do otwierania powiek)
  • Niewyraźne lub podwójne widzenie
  • Trudności z utrzymaniem równowagi
  • suchość oczu
  • drganie oczu
  • Problemy z koncentracją uwagi

Pacjenci z chorobą Parkinsona i badanie oczu

Badania okulistyczne mogą być szczególnie trudne dla pacjentów z PD, dlatego wybór odpowiedniego lekarza ma zasadnicze znaczenie. Należy upewnić się, że okulista regularnie leczy pacjentów z PD. Zrozumie on wyjątkowe potrzeby pacjenta lub jego bliskich i poświęci im niezbędną ilość czasu.

Powszechne niewzrokowe objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona wpływa na inne obszary ciała, które mogą, ale nie muszą - w zależności od pacjenta - być związane z jego zdrowiem oczu i potrzebami wzrokowymi.

Niektóre z najczęstszych objawów niewzrokowych to:

  • Depresja
  • Nadmierne wydzielanie śliny
  • Utrata węchu
  • Nastrój
  • Skurcze mięśni
  • Zaburzenia snu
  • Spowolnienie ruchów (bradykinezja)
  • Sztywne kończyny
  • Drżenia

Radzenie sobie z problemami z widzeniem spowodowanymi chorobą Parkinsona

Pomimo trudności spowodowanych przez tę chorobę zwyrodnieniową, jest nadzieja. Porozmawiaj z lekarzem okulistą. On lub ona może zalecić maści lub krople lecznicze, zastrzyki, soczewki terapeutyczne, pomoce wzrokowe, terapię widzenia lub kombinację powyższych. Dodatkowo, lekarz rehabilitacji neuro-optometrycznej może zapewnić kompleksową opiekę okulistyczną zaprojektowaną specjalnie dla zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

Leczenie choroby Parkinsona

Obecnie nie ma lekarstwa na samą chorobę, ale istnieją opcje leczenia objawów PD. Połączenie leków, terapii fizycznej i/lub zajęciowej, grup wsparcia i oczywiście najwyższej jakości opieki nad wzrokiem może przynieść pacjentowi z PD ulgę w niektórych objawach i zapewnić narzędzia pomagające radzić sobie z chorobą.

Trwają badania i próby kliniczne, a lekarze i inne osoby ze środowiska medycznego pracują nad znalezieniem leku na PD.

Nie ma dwóch takich samych pacjentów, a każdy z nich może doświadczać PD w inny sposób, dlatego kluczowe jest znalezienie rozwiązania dla siebie lub bliskiej osoby.