Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zdrowie kobiet a Twój wzrok

9 lipca 2021

Od medycyny po prawo, od przedsiębiorczości po przywództwo w korporacji, od edukacji po wojsko - kobiety osiągają wielkie postępy w dziedzinach biznesu jak nigdy wcześniej.

Oprócz osiągnięć zawodowych, Międzynarodowy Dzień Kobiet to czas dla kobiet, aby skupić się na swoich celach osobistych, związkach i zdrowiu. Począwszy od okresu dojrzewania, poprzez ciążę, poród i menopauzę, ciało kobiety przechodzi poważne zmiany, które mogą mieć wpływ na wiele obszarów jej zdrowia, w szczególności na wzrok.

Wiek to tylko liczba, ale nie dla Twojego wzroku

Mówi się, że "wiek to tylko liczba", ale jeśli chodzi o zdrowie kobiet, bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie oznaki zmian zachodzących w naszym wzroku wraz z wiekiem.

Kobiety po 40. roku życia są bardziej narażone na choroby oczu, pogorszenie wzroku i ślepotę niż mężczyźni. Są one bardziej narażone na rozwój takich schorzeń oczu jak zaćma, retinopatia cukrzycowa i zespół suchego oka. W rzeczywistości, 61% pacjentów z jaskrą i 65% pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem to kobiety, dlatego tak ważne jest, aby kobiety znały czynniki ryzyka i objawy rozwoju tych chorób.

Postaw swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Kobiety są zazwyczaj opiekunkami rodzinnymi, prowadzącymi małżonka, dzieci lub starszych rodziców do lekarza, a swoje własne potrzeby zdrowotne stawiającymi na ostatnim miejscu. Nadszedł czas, aby postawić na pierwszym miejscu swoje potrzeby związane z pielęgnacją oczu. Nie ignoruj objawów ani nie odkładaj ich na inny dzień. Zadbaj o siebie, a będziesz mógł nadal być obecny dla innych.

kobieta

Oznaki i czynniki ryzyka problemów z widzeniem

Wiedza o tym, na co zwracać uwagę, jest kluczowym krokiem w utrzymaniu zdrowych oczu i cieszeniu się doskonałym wzrokiem.

Genetyka często odgrywa kluczową rolę w wielu problemach zdrowotnych. Podobnie jak ludzie dziedziczą po rodzicach kolor i kształt oczu, kolor i strukturę włosów oraz rysy twarzy, również problemy ze wzrokiem lub choroby mogą być dziedziczne. Jeśli coś występuje w rodzinie, możesz być bardziej podatny na zachorowanie na to schorzenie i przekazanie go swoim dzieciom.

Ciąża może tymczasowo wpływać na wzrok kobiety. Wynika to ze zmian hormonalnych w organizmie, które zazwyczaj stabilizują się po zaprzestaniu karmienia piersią. Ciężarna kobieta z cukrzycą musi być ściśle monitorowana, ponieważ retinopatia cukrzycowa (obrzęk lub przeciek naczyń krwionośnych w siatkówce) może postępować szybciej w czasie ciąży.

Klimat i środowisko są również ważnymi czynnikami, jeśli chodzi o zdrowie oczu. Wyjątkowo zimny lub gorący klimat może powodować objawy suchego oka. Zdrowa dawka słońca jest dobra dla skóry, ale nadmierna ilość może zaszkodzić oczom, a nawet doprowadzić do utraty wzroku. Palenie tytoniu odwadnia skórę i może prowadzić do powstawania worków pod oczami i cieni pod oczami, nie wspominając o całej gamie poważnych chorób oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra i choroba cukrzycowa oczu.

Symptomy pogarszającego się wzroku i choroby oczu

Niektóre z najczęstszych objawów pogarszającego się wzroku lub choroby oczu obejmują:

 • Ślepe plamy
 • Niewyraźne lub zniekształcone widzenie
 • Uczucie pieczenia
 • Uczucie ziarnistości
 • Swędzenie oczu
 • Zaczerwienienie
 • Cienie lub ciemne plamy na obrazie
 • Kłucie
 • Opuchlizna lub bolesność oka
 • Wodniste oczy

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza któregokolwiek z tych objawów lub jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak z Twoimi oczami, natychmiast porozmawiaj z okulistą. Należy wspomnieć o wszelkich innych dolegliwościach lub przyjmowanych lekach, w tym tabletkach antykoncepcyjnych (znanych jako czynnik przyczyniający się do rozwoju zespołu suchego oka), a nawet naturalnych suplementach lub witaminach. Inne czynniki, takie jak nieregularny cykl miesiączkowy, leczenie bezpłodności lub zabiegi kosmetyczne mogą wpływać na Twój wzrok w sposób, z którego możesz nie zdawać sobie sprawy, dlatego ważne jest, abyś poinformowała o tym swojego lekarza.

Co możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie oczu?

Istnieją pewne środki zapobiegawcze, które kobiety mogą podjąć, aby zapewnić sobie jak najlepsze zdrowie oczu i ogólny wzrok.

 1. Dbaj onawodnienie organizmu! Matki zawsze to powtarzają, lekarze też nam o tym przypominają i mają rację. Picie 8 szklanek wody dziennie jest bardzo korzystne dla skóry i może zapobiegać powstawaniu objawów suchego oka.
 2. Rzuć palenie. Jest ono nie tylko szkodliwe dla Twoich płuc, ale może powodować problemy z oczami, takie jak suchość, swędzenie i obrzęk, a także poważniejsze choroby oczu związane z utratą wzroku.
 3. Uwielbiasz przebywać na świeżym powietrzu? Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, gdy jesteś na plaży lub nawet spędzasz czas na podwórku, aby chronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Soczewki polaryzacyjne to świetny sposób, aby osłonić oczy przed silnymi odblaskami.
 4. Jedz zdrowo. Zrównoważona dieta zawierająca różnorodne, bogate w witaminy owoce i warzywa może pomóc uchronić Cię przed kilkoma schorzeniami oczu, takimi jak suchość oczu, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet retinopatia cukrzycowa.
 5. Staraj się więcej spać. Zdrowa ilość snu zapewnia, że oczy są wypoczęte i czyste następnego dnia.