Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kłopoty z widzeniem w nocy? Wszystko o ślepocie nocnej

21 lipca 2021

O tej porze roku, kiedy słońce zachodzi wcześniej, wiele osób cierpi na ślepotę nocną. Ślepota nocna lub nyktalopia odnosi się do trudności w widzeniu w nocy lub w warunkach słabego lub przyćmionego oświetlenia. Może być ona spowodowana wieloma schorzeniami, czasem zupełnie łagodnymi, a czasem będącymi objawem poważniejszej choroby oczu. Tak więc, jeśli masz problemy z widzeniem w słabym świetle, zwłaszcza jeśli jest to nagły początek tego stanu, warto, abyś zbadał to u okulisty.

Objawy ślepoty nocnej

Głównym objawem ślepoty nocnej jest trudność w widzeniu w ciemnym lub przyćmionym oświetleniu, zwłaszcza przy przejściu z jaśniejszego do słabszego oświetlenia, np. przy wchodzeniu z zewnątrz do słabo oświetlonego pokoju. Wiele osób ma trudności z prowadzeniem samochodu w nocy, szczególnie w świetle latarni ulicznych lub reflektorów nadjeżdżających pojazdów.

noc

Przyczyny ślepoty nocnej

Ślepota nocna jest schorzeniem, które może występować od urodzenia lub być spowodowane chorobą, urazem, a nawet niedoborem witamin. Aby leczyć tę przypadłość, okulista będzie musiał ustalić jej przyczynę. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  • Krótkowzroczność (krótkowzroczność) - wiele osób z krótkowzrocznością (lub trudnościami w widzeniu przedmiotów w oddali) doświadcza w pewnym stopniu ślepoty nocnej, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu.
  • Retinitis Pigmentosa - choroba genetyczna, w której komórki barwnikowe w siatkówce ulegają uszkodzeniu, powodując utratę widzenia peryferyjnego i ślepotę nocną.
  • Zaćma - zmętnienie naturalnej soczewki oka powodujące utratę wzroku.
  • Jaskra - grupa chorób, w których dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i w konsekwencji do utraty wzroku.
  • Niedobór witaminy A - witamina A lub retinol znajduje się w zieleninie (jarmuż, szpinak, kolard, brokuły itp.), jajach, wątrobie, pomarańczowych warzywach (marchew, słodkie ziemniaki, mango itp.), jajach i maśle. Twój lekarz może również przepisać suplementy witaminy A, jeśli masz jej poważny niedobór.
  • Operacje oczu -operacje refrakcyjne, takie jak LASIK, czasami powodują pogorszenie widzenia w nocy jako tymczasowy lub czasami stały efekt uboczny.
  • Uraz - uraz oka lub części mózgu, która przetwarza wizję, może powodować pogorszenie widzenia nocnego.
  • Nieskorygowany błąd wzroku - wiele osób doświadcza lepszego widzenia w ciągu dnia, ponieważ źrenice są mniejsze i zapewniają większą głębię ostrości, aby zrekompensować wszelkie problemy z widzeniem. W nocy źrenice rozszerzają się, więc rozmycie obrazu jest większe z powodu nieskorygowanej krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu lub zniekształceń/aberracji rogówki spowodowanych operacją refrakcyjną. Nawet niewielka zmiana recepty dla osoby, która nie potrzebuje okularów w ciągu dnia, może znacznie poprawić widzenie w nocy.
  • Problemy z okularami - nawet jeśli Twoja korekcja wzroku jest dokładna, źle porysowane okulary lub słabe/wadliwe powłoki soczewek mogą również powodować problemy z widzeniem w nocy. Specjalne powłoki soczewek są obecnie dostępne w okularach przeznaczonych do widzenia w nocy i w warunkach zamglenia.

Leczenie ślepoty nocnej

Niektóre przyczyny ślepoty nocnej są uleczalne, podczas gdy inne nie, więc pierwszym krokiem jest kompleksowe badanie oczu, aby określić, co jest źródłem problemu. Metody leczenia są różne, od prostego zakupu specjalnej pary okularów, powłok na soczewki lub soczewek kontaktowych do noszenia w nocy (w przypadku problemów optycznych, takich jak krótkowzroczność) do operacji (w celu skorygowania problemu leżącego u podstaw, takiego jak zaćma), do leków (w przypadku chorób takich jak jaskra). W niektórych przypadkach lekarz może zalecić, aby unikać prowadzenia samochodu w nocy. W ciągu dnia pomocne może być noszenie okularów przeciwsłonecznych lub kapelusza z rondem, aby ułatwić przejście do wewnątrz.

Podobnie jak w przypadku każdej zmiany w widzeniu, bardzo ważne jest, aby badać oczy, gdy tylko pojawią się objawy, a także rutynowo, nawet jeśli objawy nie występują. W ten sposób nie tylko zwiększysz swoje szanse na wykrycie i leczenie choroby zagrażającej wzrokowi, jeśli się ona rozwinie, ale także poprawisz komfort widzenia przy słabym oświetleniu i zapewnisz sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia.