Pewnie wiele osób noszących miękkie soczewki kontaktowe uważa się za świadomych użytkowników, którzy wiedzą jak je czyścić, dezynfekować i jak dbać o soczewki.
Jeśli będzie się stosować soczewki miękkie częstej wymiany i co wieczór będzie się je umieszczać w pojemniku z płynem wielofunkcyjnym to niestety podobnie jak wiele innych osób nie będzie to stosowanie zaleceń specjalistów, którzy uważają, że zawsze trzeba myć mechanicznie swoje soczewki przez pocieranie palcem nasączonej płynem soczewki z każdej strony. Właśnie dokładne mycie soczewek jak mówią badania daje możliwość usuwania ponad 90% bakterii, które mogą się na soczewkach mnożyć. Czyszczenie przez pocieranie to pierwsza z tych czynności, o których zaczynamy zapominać, gdy zaczynamy przestawiać się na tryb rutyny związanej z użytkowaniem soczewek.
Dobrze wiedzieć, że również nie wszystkie płyny obecnie sprzedawane, szczególnie te sprzedawane pod własną marką przez wielkopowierzchniowe sklepy będą odpowiednie do nowoczesnych soczewek. Pod prywatnymi markami mamy często takie płyny, które są z poprzedniej generacji produkcyjnej a to sprawia, że są one zdecydowanie mniej efektywne, gdy chodzi o dezynfekcję oraz czyszczenie soczewek kontaktowych. Takie płyny są oczywiście tańsze właśnie z tego powodu a nie dlatego, że klient jest specjalistą w poszukiwaniu idealnych okazji.
Na rynku mamy prawie 30% różnych płynów, które zalicza się do kategorii marek własnych, dlatego trzeba wybierać racjonalnie. Jeśli chcesz dbać o soczewki, to nie możesz być w grupie ponad 80% użytkowników, którzy noszą soczewki dłużej niż dwa tygodnie oraz w grupie 7% osób, które nigdy nie myją pojemnika do soczewek czy też w grupie osób, które spłukują soczewki pod bieżącą wodą, a takich prawie jest jedna czwarta użytkowników.
Opisane wyżej praktyki prowadzą najczęściej do zapalenia rogówki, które powoduje bakteria prowadząca do bolesnej infekcji, która ma bardzo gwałtowny przebieg. Dlatego jeśli nie chcesz mieć problemów zacznij dbać na poważnie o swoje soczewki.