Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego należy regularnie wymieniać okulary przeciwsłoneczne

25 lutego 2021

Czy wiesz, że okulary przeciwsłoneczne, a przynajmniej soczewki okularów przeciwsłonecznych, trzeba regularnie wymieniać?

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w São Paulo, ochrona przed promieniowaniem UV, którą zapewniają okulary przeciwsłoneczne, pogarsza się z czasem. Być może uwielbiasz swoje obecne okulary, ale jeśli nosisz je od dwóch lub więcej lat, być może nadszedł czas, aby kupić nową parę. Oprócz właściwości blokujących promieniowanie UV, powłoki antyrefleksyjne i antyzadrapaniowe zużywają się, a materiał oprawek może z biegiem lat stać się kruchy. Nawet jeśli masz najtrwalsze dostępne okulary przeciwsłoneczne, regularna wymiana soczewek jest najlepszym sposobem na zapewnienie maksymalnej ochrony wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Światło UV a okulary przeciwsłoneczne Skuteczność ochronna Twoich okularów przeciwsłonecznych wynika w dużej mierze z tego, że soczewki pokryte są barwnikami i pigmentami, które odbijają i pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe. Tworzą one barierę, która zapobiega przedostawaniu się promieniowania UV do oczu. Jednak ta powłoka ochronna może, i często tak się dzieje, z czasem ulec uszkodzeniu. Zużycie może spowodować powstanie niewidzialnej sieci drobnych otarć, które osłabiają jej właściwości blokujące promieniowanie UV. Co więcej, barwniki i pigmenty ochronne nie są w stanie pochłaniać promieni UV w nieskończoność; im więcej światła słonecznego jest na nie wystawione, tym szybciej stają się one nieskuteczne. Para okularów noszona okazjonalnie i w łagodnych warunkach prawdopodobnie zachowa swoją skuteczność dłużej niż para, która jest intensywnie używana w bardziej nasłonecznionym otoczeniu. Na przykład, jeśli spędzasz długie dni na wodzie, pływając łódką, kajakiem lub kanadyjką, powłoka ochronna na soczewkach zniszczy się szybciej niż w przypadku, gdy zakładasz okulary tylko po to, by pójść na zakupy lub posiedzieć w kawiarni.

Dlaczego ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest tak ważna Ochrona oczu przed słońcem ma kluczowe znaczenie bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV naraża Cię na ryzyko rozwoju chorób oczu, takich jak rak oka, grzybica i pinguecula - które mogą powodować oszpecenie i dyskomfort - jak również zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej - które powodują utratę wzroku, a w ciężkich przypadkach ślepotę. Nawet krótkotrwałe nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne może spowodować fotokeratitis, czyli oparzenie słoneczne rogówki. Objawy obejmują ból oczu, obrzęk, wrażliwość na światło i tymczasową utratę wzroku. Niektórzy ludzie doświadczają go, gdy spędzają zbyt dużo czasu na łódce lub nartach bez ochrony oczu. Śnieg i woda mogą zwiększać ekspozycję na słońce, ponieważ odbijają promienie słoneczne w kierunku twarzy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych okularów przeciwsłonecznych Wybierając nowe okulary przeciwsłoneczne, upewnij się, że mają one oznaczenie 100% ochrony przed promieniowaniem UV lub UV400. Chociaż większość par sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oferuje taki stopień ochrony, warto to potwierdzić przed dokonaniem zakupu. Pamiętaj, że czynniki takie jak koszt, polaryzacja, kolor soczewek czy ich przyciemnienie nie mają wiele wspólnego z poziomem ochrony przed promieniowaniem UV. Nawet bezbarwne soczewki na receptę mogą chronić przed promieniowaniem UV. Ważne jest, aby pamiętać, że na rynku jest wiele podrobionych okularów przeciwsłonecznych. Jest to niebezpieczne, ponieważ podrobione okulary mogą nie zapewniać tak potrzebnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli więc cena renomowanej marki jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie jest to podróbka. Ważny jest rozmiar i dopasowanie okularów przeciwsłonecznych. Większe są zdecydowanie lepsze, jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu. Większe okulary typu wrap-around są najlepsze, jeśli regularnie jeździsz na nartach lub spędzasz wiele godzin w wodzie, ponieważ ten styl blokuje światło ze wszystkich kierunków. Aby dowiedzieć się, czy nadal można bezpiecznie nosić swoje ulubione okulary, odwiedź okulistę w Berryessie, aby ustalić, czy Twoje soczewki nadal zapewniają odpowiedni poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Jest to również dobra okazja, aby omówić kwestię odzieży przeciwsłonecznej na receptę.